COVID19 – České technologie: Ochranné štíty pro lékaře a profesionály z 3D tisku

Přední světový výrobce 3D tiskáren Prusa Research a.s. se pustil do unikátního projektu 3D výroby ochranných štítů pro lékaře a profesionály v boji proti pandemii COVID-19. Společnost vyrábí ochranné pomůcky ve své 3D tiskárně a zdarma je distribuuje potřebným složkám v České republice. Na základě předchozí spolupráce s EEN ČR je nutné informovat odbornou veřejnost o možnostech zapojení do této iniciativy viz tisková zpráva.

Ochranné štíty byly vyvinuty během 3 dnů primárně jako jednorázové a byly konzultovány s Ministerstvem zdravotnictví a s lékaři. Nemají certifikaci MZ ČR, ale jsou klasifikovány jako prostředek ochrany pro práci ve ztížených podmínkách.

Štíty vyrobené na jejich 3D tiskárnách (s podporou 3D tiskařské komunity) jsou dodávány zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům a dalším profesionálům. Dále např. i do domovů důchodců nebo obchodů s potravinami. Lékaři nebo další profesionálové, kteří mají nedostatek pomůcek a chtějí se zapojit do testování, se mohou přihlásit na stránce http://www.prusa3d.cz/covid19 napřímo.  

Firma za štíty nechce platit (v průměru výroba stojí 150 tisíc korun každý den). Pokud chce někdo tuto aktivitu podpořit, byl založen transparentní účet 2801792692 / 2010 (pohyby na účtu můžete sledovat zde). Společnost Prusa upozorňuje, že nežádá peníze od lékařů a dalších profesionálů. Ke dni 7. 4. 2020 bylo dosud dodáno za firmu 53 250 štítů (+19 000 od komunity).

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy jsou zveřejněny na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout výrobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším. Už nyní nás kontaktují profesionálové z některých států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

Soubory pro 3D tisk štítu zde

Návod k sestavení zde

Informace o sterilizaci štítů zde

Informace o projektu zde

 

Další informace za TC: Jiří Vavřínek, vavrinek@tc.cz 

 

 

 

 

Další novinky

Všechny novinky

Práce z domova č. 4 - Videokonference

Význam videokonferencí při práci z domova není třeba vysvětlovat, níže nabízíme shrnutí vhodných nástrojů. Doposud jsme představili nástroje pracující s time

Práce z domova č. 3 - Online průzkumy

V dnešním díle se v rámci seriálu „Práce z domova“ podíváme na nástroje vhodné pro online průzkumy. V předchozích dílech jsme zatím představili nástroje

Naše služby

Analýza inovačního potenciálu

Mentoringový program „Scale-up your business“

Akcelerační program "BusinessRunway"

Poradenství k dotačním programům

Poradenství k ochraně duševního vlastnictví

Připravenost na digitalizaci a udržitelné podnikání

Finanční poradenství

ESA Technology Broker

Mezinárodní databáze nabídek a poptávek

Kooperační setkání, mise firem, zahraniční veletrhy

Transfer technologií a ILO

Účast v projektech