Z vesmíru ke včelám – přenos vesmírné technologie do úlů
Společnost Apis Innovation s.r.o. vynalezla a vyrábí termosolární úl Thermosolar Hive využívající sluneční záření. Inovace umožňuje zvýšení teploty uvnitř úlu…
Společnost Dronetag s.r.o. využila know-how Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) v oblasti zabezpečení dat satelitní komunikace k vývoji systému pro bezpečnou identifikaci dronů.
Dronetag je mladá, inovativní společnost zaměřená na komplexní řešení pro bezpečné lety dronů. Jejím cílem je umožnit dronům bezpečný přístup do vzdušného prostoru a předcházet nehodám. Ve spolupráci s ČVUT vytvořila spolehlivé a bezpečné řešení pro piloty dronů a orgány pro kontrolu vzdušného prostoru.
Hlavním produktem firmy je Dronetag RIDER, průlomové zařízení pro dálkovou identifikaci dronů (Remote Identification Device – RID), jehož cílem je zvýšit bezpečnost vzdušného prostoru pro bezpilotní letouny. Projekt řeší kritické problémy v odvětví dronů, konkrétně nedostatečný příjem RID dat na mobilních zařízeních a zranitelnost vůči spoofingu (falšování identifikačního signálu dronu). Zařízení funguje jako síť datových sběrnic, které zachycují signály létajících dronů a ukládají data do cloudu. Tam je analyzuje softwarové řešení Dronetag Scanner, které umožňuje vizualizaci provozu dronů v dané oblasti. Zařízení je kompatibilní s jakýmkoli dronem a umožňuje identifikaci dronu během letu.
Zástupci společnosti Dronetag se zúčastnili semináře „Space for Aviation“ pořádaného Technologickým centrem Praha (TC Praha), kde byl představen program ESA Spark Funding, podporující inovativní malé a střední podniky a jejich projekty nových aplikací vesmírných technologií. Technologie Dronetag RIDER využívá satelitní technologii GNSS inovativním způsobem, a proto společnost zvažovala účast v programu.
Odborníci z TC Praha poskytli firmě Dronetag konzultace týkající se podmínek účasti v programu a přípravy projektové žádosti, zejména v oblasti optimalizace pracovních rolí a vytvoření obchodního plánu. Výsledný projekt byl pozitivně hodnocen Evropskou kosmickou agenturou a přijat k financování.
V případě zájmu o konzultace či informace k ESA Spark Funding kontaktujte na O. Šimka – simek@tc.cz.