Soutěž o nejlepší námět na technologický transfer z oblasti vesmírných technologií
Technologické centrum AV ČR vyhlašuje soutěž o nejlepší námět na technologický transfer z oblasti vesmírných technologií. Tématem soutěže jsou nápady na…
Tři dny nabité diskusemi v 27 paralelních sekcích, 183 řečníků a více než 1000 účastníků z 55 zemí EU a světa – členů mezinárodní sítě Enterprise Europe Network, vysokých představitelů EU, MPO, či zástupců odborných institucí, podnikatelů, expertů a investorů. To je bilance letošní výroční konference sítě Enterprise Europe Network, která se uskutečnila v Praze ve dnech 25. - 27. října 2022.
Zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků (MSP), pomoc se vstupem na zahraniční trhy, vyhledávání nových partnerů a investorů, podpora inovací ve firmách, nejen tyto služby nabízí Enterprise Europe Network, největší globální síť na podporu podnikání, svým klientům. Vzhledem k naléhavosti podnikat udržitelně a odolat vnějším otřesům, které přináší současná společenská situace, se paleta služeb vyvíjí a rozšiřuje o služby na podporu udržitelnosti a digitalizace.
Letošní výroční konference, jejíž program se nesl v duchu motta „Nová síť, nové skutečnosti, nový dopad“ hledala takové přístupy a služby, které co nejlépe odráží potřeby malých a středních podniků v současném turbulentním společenském prostředí a pomohou podnikům vyjít ze současné krize silnější a odolnější.
Nosným tématem konference proto byla průmyslová transformace, od digitalizace přes udržitelnost a efektivní nakládání se zdroji a energiemi až po implementaci nových technologií a práci s daty, či obecně odolnost firem. Konference se zabývala jak překážkami tak naopak faktory, které průmyslovou transformaci podporují. Síť vychovává specialisty, kteří pomáhají firmám projít transformací, v oblasti udržitelnosti ale také digitalizace, a velký důraz klade na podporu managementu inovací, který je základem jakékoliv průmyslové transformace.
Globální dopad pandemie ale i válka na Ukrajině ukázaly, jak zásadní je budovat odolnost a schopnost reagovat na změny způsobené např. narušením dodavatelských řetězců. Celá Evropa se musí přeorientovat a víc zaměřit na podporu evropského průmyslu, evropských inovátorů, ale také chránit klíčové zdroje.
Dalším tématem byla spolupráce s Ukrajinou. Je řada oblastí, ve kterých je Ukrajina silná, např. v oblasti kybernetické bezpečnosti a může být pro evropské společnosti cenným obchodním či technologickým partnerem. Obnova Ukrajiny bude pro Evropu velkou příležitostí. Síť vytváří podmínky pro spolupráci již nyní, aby podpořila ukrajinský trh. Důležitým krokem v této věci je, že Ukrajina se stává řádným členem sítě EEN.
Dalším významným tématem konference byl již tradičně Evropský jednotný trh, který v příštím roce bude slavit 30 let. Posílení jednotného trhu má zásadní význam pro posílení připravenosti EU reagovat na vnější krize. Evropská Komise již přijala řadu opatření, jako například Evropský akt o čipech, Evropská bateriová aliance, Evropská aliance pro čistý vodík apod. Všechny aktivity směřují k docílení strategické autonomie a suverenity EU. Síť Enteprise Europe Network je významným zprostředkovatelem informací pro EK přímo z trhu, neboť partneři sítě jsou první, kdo odhalují krátkodobá narušení a dlouhodobá zranitelná místa v teritoriálních či sektorových ekosystémech, která ovlivňují fungování celého jednotného trhu.
Klíčovou součástí služeb sítě je také pomoc podnikům v přístupu na třetí trhy. Síť Enterprise Europe Network je aktivní v řadě mimoevropských zemí. V rámci konference se představili mezinárodní partneři z Kanady, Indie, Japonska, Turecka, ale také např. z USA.
S rozjezdem nových finančních nástrojů EU, jako je Horizont Evropa a EIC, síť rozvíjí služby pro mladé technologické firmy, aby maximálně rozvinuly a využily svůj inovační potenciál.
Na konferenci se proto představily nástroje a mechanizmy, jak inovační potenciál firem rozvíjet a podporovat. Podpora bude také zaměřena na zvyšování zapojení tzv. Widening zemí do programů EIC (European Innovation Council), dále na ženy - podnikatelky a držitele Seal of Excellence, tzv. Pečetě kvality pro vysoce rizikové, inovativní a škálovatelné projekty. Řada služeb cílí na start-upy a scale-upy.
V rámci konference byla pozornost věnována novým segmentům či rozvíjejícím se průmyslovým odvětvím, které (segmenty a odvětví) nabízí příležitosti inovativním firmám, nebo jsou zdrojem nových technologií. Jednoznačně mezi takové segmenty patří vesmír. Pro vesmír byla vyvinuta řada řešení, která v současnosti nachází uplatnění v mnoha pozemských aplikacích – v dopravě, zdravotnictví nebo v precizním zemědělství. Malé a střední firmy mohou tyto technologie implementovat a na jejich základě či jejich implementaci přinášet na trh nové produkty a služby. Vesmír je hnacím motorem inovací, což je další velká příležitost pro inovativní malé a střední podniky.
Pro podporu podnikání, inovací a celkově pro úspěšnou zelenou či průmyslovou transformaci Evropy je důležité vytvářet podpůrný ekosystém. Diskutována byla proto strategická spolupráce s evropskými sítěmi, zejména s klastrovými organizacemi a Evropskými digitálními inovačními huby, které disponují expertními znalostmi i potřebnou infrastrukturou.
V neposlední řadě se konference věnovala marketingu a komunikaci dopadu a přidané hodnoty, kterou svým klientům dlouhodobě síť přináší, a novým trendům v této oblasti. Komunikační plán akcentuje témata, jako jsou udržitelnost, digitalizace, odolnost, internacionalizace a inovace. Centrem pozornosti je nicméně člověk, podnikatel, protože všechny příběhy tvoří lidé – naši klienti.
V následujících týdnech se blíže zaměříme na konkrétní témata, sledujte náš web a sociální sítě. Jsme tu pro Vás!
#EEN2022 #EENCanHelp
Konference byla realizována s finanční podporou hlavního města Prahy.
Technologické centrum AV ČR bylo spoluorganizátorem konference.