MŠMT vyhlásilo jarní výzvu v podprogramu INTER-EUREKA
MŠMT vyhlásilo výzvu k předkládání návrhů mezinárodních projektů na podporu výzkumu, vývoje a inovací v rámci podprogramu INTER-EUREKA. Výzva je zacílena na…
Pro let českého astronauta Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) byly vybrány i dva technologicky průlomové projekty – ISS T-shirt a Icarus Armor Next Gen, které vznikly díky podpoře z programu ESA Spark Funding Technologického centra Praha, propojujícího evropský kosmický výzkum s inovativními firmami a výzkumníky.
Úspěch je výsledkem úzké spolupráce týmu ESA s českými technologickými partnery, kteří se podílejí na vývoji špičkových řešení pro sledování fyzického a psychického stavu astronautů ve vesmíru. Projekty nejen posouvají hranice výzkumu, ale mají i potenciál pro využití v extrémních podmínkách na Zemi.
Co projekty přinášejí?
Spolupráce, která inspiruje
Aleš Svoboda, pilot českého vojenského letectva, otevírá novou kapitolu české přítomnosti ve vesmíru. Zároveň se stane prvním českým astronautem letícím pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA). Tento historický milník má potenciál posílit český průmysl, výzkum, inovace i vzdělávání.
Mise také přinese konkrétní přínosy pro klíčová odvětví:
Schválení financování mise vládou ČR dne 21. května 2025 je dalším důkazem rostoucího významu českého kosmického průmyslu a jeho schopnosti přinášet inovace s globálním dopadem. Na vývoji se podílely české firmy a výzkumné instituce, jejichž práce byla podpořena týmem ESA Technology Brokers při Technologickém centru Praha. Klíčovou roli sehrál také sám Aleš Svoboda, který se aktivně zapojil do testování technologií v klimatické komoře VUT v Brně. Česká republika tak má šanci navázat na úspěšné příklady jako Německo či Polsko a posílit svou roli v mezinárodní kosmické ekonomice.