Kulatý stůl k ochraně spotřebitelů před padělanými výrobky
Padělky průmyslových výrobků, které v současnosti ve velkém množství pronikají z asijských zemí na trh Evropské unie, způsobují značné finanční ztráty a omezují…
Technologické centrum Praha ve spolupráci s agenturou CzechTrade a South-East Asia IP SME Helpdesk uspořádaly dne 21. května 2024 seminář určený pro české exportně orientované firmy, který byl zaměřen na praktické otázky spojené s ochranou duševního a průmyslového vlastnictví na trzích zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Tento lidnatý region zaznamenává v současnosti prudký demografický i hospodářský růst a přitahuje tak přirozeně i narůstající počet českých firem, které na zdejších trzích nacházejí uplatnění nejen pro své kvalitní výrobky a služby, ale i řadu dalších podnikatelských příležitostí.
Program semináře zahájili Petr Hladík, zástupce Technologického centra Praha a koordinátor EEN ČR, a Petr Slowik, ředitel kanceláře CzechTrade v Bangkoku, kteří stručně charakterizovali aktivity obou organizací, jež podporují uplatnění českých firem v uvedeném regionu. Klíčový referát programu následně přednesl zkušený IP expert Karl Rackette (South-East Asia IP SME Helpdesk). Tento lektor posluchače seznámil s hlavními zásadami ochrany průmyslových práv, s důrazem na specifika jejich registrace, ochrany a vymáhání v jednotlivých zemích ASEAN, včetně nabídky souvisejících bezplatných konzultačních a podpůrných služeb, které evropským proexportním firmám poskytuje South-East Asia IP SME Helpdesk. Jan Bárta (AK barta.legal) v navazujícím příspěvku živou formou přiblížil účastníkům možnosti domácích advokátních a patentových kanceláří, jejichž specializovaných služeb mohou české firmy strategicky využívat k ochraně svého duševního vlastnictví ještě předtím, než fyzicky vstoupí na asijský trh. V závěrečném příspěvku informovala posluchače Eva Bernardová (Úřad průmyslového vlastnictví) o aktuálním evropském programu dotační podpory „Fond pro malé a střední podniky 2024“, který domácím malým a středním firmám umožňuje výrazně snižovat náklady na analýzu a registraci jejich duševního vlastnictví v zahraničí, včetně některých zemí ASEAN.
Semináře, který byl účastníky velmi pozitivně hodnocen, se zúčastnilo celkem 24 posluchačů, převážně představitelů technologicky a exportně orientovaných firem.
Pro více informací k dané problematice kontaktujte V. Suchého, suchy@tc.cz