Jak na efektivní management ve výrobě
Technologické centrum Praha společně s BDO Czech Republic s.r.o. zorganizovalo v prostorách TC Praha ve dnech 10. - 11. června 2024 pro klienty Enterprise…
Technologické centrum Praha, koordinátor Enterprise Europe Network ČR (EEN ČR), uspořádalo networkingové a diskuzní setkání se zástupci různých spolupracujících organizací nazvané „EEN Meeting Day“. Na setkání se s členy konsorcia EEN ČR sešli zástupci ministerstev, relevantních k problematice podpory malých a středních firem, a odborníci reprezentující organizace podpory podnikání, jako například CzechTrade, Hospodářská komora ČR, spolek CzechInno, Národní klastrová asociace, Svaz průmyslu a dopravy ČR, různá inovační centra apod.
V průběhu setkání byla diskutována tři témata, která jsou v centru služeb nabízených malým a středním podnikům sítí Enterprise Europe Network. Ta byla ustavena před více než 16 lety Evropskou komisí jako největší mezinárodní síť podpory podnikání a technologické spolupráce. Těmito tématy, ovlivňujícími v dnešní době konkurenceschopnost nejen evropských firem, byly: internacionalizace a inovace, digitalizace a udržitelnost. Každé téma bylo uvedeno zástupcem Ministerstva průmyslu a obchodu, který popsal danou problematiku z pohledu ministerstva.
Petr Filipi, ředitel Odboru inovativních a digitálních řešení Sekce fondů EU, se zhostil prvních dvou témat. Předestřel plány MPO cílit podporu vědy a výzkumu na konkrétní, pro český průmysl zásadní obory, a více dbát na efektivitu vynaložených peněz. Následná diskuze se zaměřila na problematiku nastavování výzev či posuzování kvality projektových návrhů, ale i další témata. Pan ředitel Filipi uvítal zpětnou vazbu od zúčastněných odborných organizací, např. tipy na zjednodušení projektové žádosti v některých výzvách v OP TAK nebo služby odborného poradenství v oblasti kyberbezpečnosti.
Téma udržitelnosti v kontextu českého průmyslu a požadavků kladených na české firmy poté přehledně zmapovala Pavlína Kulhánková, ředitelka Odboru průmyslové ekologie na MPO. Následná diskuze byla věnována názorům na problematiku ESG reportů, snižování uhlíkové stopy v průmyslových podnicích, udržitelnému designu či edukačním aktivitám v této oblasti.
Akce se setkala s pozitivním ohlasem účastníků, jednak s ohledem na otevřenou výměnu informací týkající se diskutovaných témat, ale ceněna byla také možnost navazování nových kontaktů a posilování vzájemných vztahů a spolupráce mezi účastníky.