Ke konci roku 2023 skončil evropský projekt FIT-4-NMP řešený od roku 2021, který měl za cíl podpořit talentované nováčky z regionů s nízkou účastí v projektech Horizontu 2020 a Horizontu Evropa financovaných Evropskou komisí. Jednalo se o firmy a instituce v oblasti nanotechnologií, pokročilých materiálů a výrobních procesů, které se doposud těchto mezinárodních projektů neúčastnily a záměrem bylo předat jim zkušenosti dosavadních účastníků, tzv. TOP inovátorů, a nabídnout pomoc s výběrem vhodné výzvy, nalezením partnerů i předložením projektu. Konsorcium tvořilo 10 partnerů se zkušenostmi s předkládáním projektů, kteří vypracovali cílené strategie a postupy - informační know-how pro stakeholdery v daných oblastech.
V průběhu realizace projektu vytipovali partneři vhodné firmy a instituce z 92 regionů Evropy s nízkou nebo žádnou účastí ve výše zmíněných programech. Bylo identifikováno 187 nováčků, z nichž 65 bylo malých a středních podniků, a také 150 tzv. TOP inovátorů, kteří již měli zkušenosti z několika podaných projektů. Do řešení se zapojily firmy a instituce z 26 zemí a uskutečnilo se 6 inovačních workshopů, kterých se účastnilo 64 nováčků, 4 on-line a 4 on-site školení (účast 350 zájemců) a 6 školení zaměřených na technologický transfer, kde se mohli nováčci aktivně zapojit (prezentovat). Bylo uděleno 106 cestovních grantů na networkingové a školící akce za účelem navázání spojení projektových partnerů a získání zkušeností nováčků.
Celkem byla podpořena příprava 74 projektových návrhů, z nichž 23 bylo předloženo ve výzvách Horizontu Evropa v rámci Klastru 4 v tématech „Klimaticky neutrální, cirkulární a digitalizovaná výroba“ a „ Zvýšení autonomie v klíčových strategických řetězcích pro odolnost průmyslu“, podaných 21 subjekty. Dalších 51 projektových návrhů bylo předloženo v relevantních výzvách HE MSCA DN, RISE, Widening Twinning, Widening ERA-Chairs, COST a M-ERA.NET.
Více informací o projektu naleznete ZDE.
Pro více informací kontaktujte: E. Kudrnová, kudrnova@tc.cz