Časopis „Energie 21“ publikoval v č. 2/2021 informace o dosavadním výzkumu a vývoji nanotechnologií Ing. Jana Procházky, který je dlouholetým klientem Technologického centra AV ČR. Koncem minulého roku představil veřejnosti sériovou výrobu velkokapacitních baterií v nově vybudovaném závodě MES (Magna Energy Storage) v Horní Plané na Ostravsku.
Unikátní vysokoenergetický akumulátor, 3D prostorovou baterii na bázi lithiových nanomateriálů HE3DA (High Energy 3D Accumulator), vyvíjel pan Procházka od roku 2006. V rozhovoru pro Technologické centrum AV ČR popsal cestu od prvního experimentu, přes vývoj prototypu a zahájení produkce pro jednotlivé aplikace na výrobní lince v Praze Letňanech v roce 2016 až po nalezení prvních investorů, kteří začali věřit jeho vynálezu a sdílet jeho nadšení, až po postavení závodu MES.
Jedny z prvních baterií HE3DA, zapojených do série, byly vystavovány na stáncích Technologického centra AV ČR v tuzemsku i v zahraničí a již v květnu 2016 na veletrhu FOR ENERGO dokonce získaly cenu Grand Prix za nejlepší exponát. Jak sám Jan Procházka říká, cena jistě potěší a zvýší sebevědomí, ale stále je potřeba jít dál, a to směrem k průmyslovému využití. Řešení pro koncového zákazníka bylo koncipováno jako box nebo paleta baterií s kapacitou dle požadavku zákazníka např. jako domácí úložiště energie ze solárních panelů nebo vodíkových článků.
Další oblastí užití je automobilový průmysl. Zde se použití baterie začalo testovat pro startování motoru českého kamionu pro rallye Dakar a bateriový box již absolvoval v letošním roce první závod, kde na sebe strhl hned pozornost zahraničních účastníků díky variabilitě využití a hlavně bezhlučnému provozu. Vize vede dále k solárním auto-nabíječkám pro městskou elektromobilitu a elektrické kamionové dopravě. Další aplikace se již vyvíjejí také pro letectví, lodní dopravu či armádu.
Jan Procházka si velmi cení pomoci Technologického centra AV ČR a jeho služeb mezinárodní sítě na podporu podnikání Enterprise Europe Network. Především v začátku jeho podnikání mohl bezplatně vystavovat baterii HE3DA i fotokatalytické nanonátěry na stánku TC AV ČR na veletrzích ForEnergo, ForArch i na veletrzích mezinárodních, např. EuroNanoForum, InterSolar a dalších: „Když začínáte v nějakém oboru, který je vlastně v plenkách, nemáte žádné peníze, řešíte nutné náklady na certifikace apod., na marketing nemáte tak prvních 10-14 let, takže každá pomoc v tomto směru je neocenitelná. Jsem přesvědčený, že pomoc TC nám pomohlo překonat to nejhorší.“
Nanotechnologie pomohly nejen levnějšímu procesu výroby, ale také bezpečnější baterii. Procházka k vlastní realizaci vysvětluje: „Nanočástice můžete využít buď pro extrémně rychlou baterii, anebo vám to umožní dělat baterii ekonomickou, snadno recyklovatelnou a především superbezpečnou. Přestali jsme soutěžit o nižší váhu baterky, záleží nám na bezodporovém svádění proudu, levné výrobě a recyklovatelnosti. A hlavně na absolutním bezpečí. S naší baterkou můžete třískat, házet ji do ohně, házet z mostu a nezničíte ji. Nevybuchne Vám. Nesoutěžíme o watty na kilo, ale naší devizou je, že baterie je tisíckrát bezpečnější, než jakákoliv jiná.“
Výjimečné fyzikální vlastnosti nanotechnologií umožňují vývoj nových generací kompozitních materiálů pro širokou škálu dalších aplikací s extrémními požadavky na vlastnosti běžných materiálů a koncových výrobků.
Pro více informací kontaktujte: E. Kudrnová, kudrnova@tc.cz