Ochrana duševního vlastnictví na trzích jihovýchodní Asie
Technologické centrum Praha ve spolupráci s agenturou CzechTrade a South-East Asia IP SME Helpdesk uspořádaly dne 21. května 2024 seminář určený pro české…
V rámci projektu Copernicus Academy pořádala Univerzita Karlova hackathon zaměřený na využití pozorování Země (EO) a geografického informačního systému (GIS) pro vývoj aplikací pro hodnocení významných událostí souvisejících s bezpečnostními nebo environmentálními riziky. Pomocí EO a GIS dat hledali účastníci řešení výzev souvisejících s rizikem některých světových jevů – ozbrojené konflikty, klimatické jevy, sucha, požáry atd.
Do soutěže se přihlásily čtyři studentské týmy. Třetí cenu získal projekt studentů prvního ročníku – mapový podklad, zaměřující se na predikci rizika vzniku a šíření požárů v závislosti na typu vegetace. Druhé místo obdržel studentský projekt přinášející analýzy dopadů válečných konfliktů a dalších globálních problémů na společnost. Příkladem je analýza poklesu námořní dopravy v souvislosti s pandemií COVID-19. První cenu si odnesl, zejména díky skvělé prezentaci, tým studentů čtvrtého ročníku s projektem umožňujícím predikovat škody po zemětřesení pomocí kategorizace jednotlivých budov zástavby rizikových oblastí a porovnáním těchto dat se satelitními snímky škod po předchozích zemětřeseních. Aplikace by při svém využití umožnila místním samosprávám ohrožených oblastí předem odhadnout následky pravděpodobných budoucích zemětřesení.
ESA Technology Broker, projekt Technologického centra Praha, se zúčastnil vyhodnocení výsledků soutěže a nabídl účastníkům možnost rozvíjet technologickou spolupráci s ESA a soukromými společnostmi v oblasti EO. Spolupráce na vývoji špičkových technologií EO umožní v budoucnu shromažďovat a analyzovat objektivní informace, jejichž efektivní využití je pak předpokladem pro eliminaci rizik plynoucích z těchto globálních hrozeb.
Více informací k projektu ESA Technology Broker najdete ZDE.