Úspěch české firmy v tendrech Evropské jižní observatoře

Trh tzv. „Big Science“, jak se někdy označují zakázky z velkých a finančně nákladných evropských výzkumných infrastruktur, poskytuje českým průmyslovým podnikům zajímavé příležitosti – mohou se stát jejich dodavatelem nebo výzkumným partnerem. Dodavatelský trh je ale značně roztříštěný a pro mnoho firem je obtížné navázat s těmito infrastrukturami kontakt a spolupráci.

Mezi jednu z těchto infrastruktur patří i Evropská jižní observatoř (ESO - European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) s centrálou v německém Garchingu u Mnichova. V současnosti ESO provozuje tři observatoře v poušti Atacama na severu Chile - La Silla (několik zařízení), Paranal (teleskop VLT) a na náhorní plošině Chajnantor (radioteleskopická soustava ALMA). Ve výstavbě je projekt největšího pozemního teleskopu ELT (Extremely Large Telescope) na poušti Atacama v Chile.

Několika příležitostí v tendrech vypisovaných ESO se chopila i ostravská firma Č.V.PROTOTYP s.r.o., která se zaměřuje na zakázkovou strojírenskou výrobu. Zkušenosti s výrobou nestandardních kusových dílů neustále firmu posouvají dopředu k cíli stát se jednou z technologicky nejvyspělejších firem v zakázkové výrobě. Motto firmy je „vytvářet vysoce specializované součásti, které vdechují život velkým kolosům“.

V letošním roce vyhrála firma Č.V.PROTOTYP s.r.o. tři zakázky pro ESO v hodnotě přesahující 150 tisíc EUR.

Vyráběné díly jsou pro různé teleskopy ESO – jeden bude sloužit jako podpůrná konstrukce pro přístroj 4MOST, který bude umístěn na teleskopu VISTA. Další konstrukce od Č.V.PROTOTYP s.r.o. budou fungovat na teleskopu VLT jako držáky na laserové zařízení pro přístroj GRAVITY+, což je přístroj, který s ESO společně vyvíjí německý Ústav Maxe Plancka pro astrofyziku. Poslední dodávaná konstrukce ještě letos v listopadu je určena pro test elektromagnetické kompatibility (EMC) komponentů pro ELT teleskop.

Více informací o Evropské jižní observatoři (ESO) si lze přečíst zde. Registrační link do databáze dodavatelů ESO je zde.

Technologické centrum Praha plní funkci národního kontaktu pro spolupráci českého průmyslu s mezinárodními výzkumnými infrastrukturami – jako tzv. Industry Liaison Officer (ILO). V případě zájmu o spolupráci s ESO nebo dalšími výzkumnými infrastrukturami kontaktujte: J. Janošec (CZ Industry Liaison Officer pro ESO, ESS, ILL a FAIR), janosec@tc.cz.


Další novinky

Všechny novinky

Česká společnost STABILPLASTIK získala prestižní cenu Enterprise Europe Network Award 2023

Společnost STABILPLASTIK, přední česká firma specializující se na recyklaci plastového odpadu, získala prestižní ocenění Enterprise Europe Network Award 2023 v…

Future Mind Fest 2023

Zveme na první ročník konference Future Mind Fest, kde se bude diskutovat o podpoře komercializačního potenciálu vědeckých výzkumů. Vystoupí zástupci ČVUT…

Naše služby

Analýza inovačního potenciálu

Mentoringový program „Scale-up your business“

Akcelerační program "BusinessRunway"

Poradenství k dotačním programům

Poradenství k ochraně duševního vlastnictví

Připravenost na digitalizaci a udržitelné podnikání

Finanční poradenství

ESA Technology Broker

Mezinárodní databáze nabídek a poptávek

Kooperační setkání, mise firem, zahraniční veletrhy

Transfer technologií a ILO

Účast v projektech